Nikolaz, kaip tau pavyko nukeliauti į Silicio slėnį?

Dalyvavau konkurse GIST Tech-I. Konkursą sudarė du etapai – pradiniame etape teisėjų komisija vertino dalyvius, patekę į kitą etapą konkursantai dalyvauvo viešame balsavime. Antras etapas buvo išties didžiulis iššūkis – kiekvienas dalyvis turėjo susisiekti su daugybe žmonių ir organizacijų, kad surinktų pakankamai balsų. Turiu pastebėti, kad LCC man labai daug padėjo viso konkurso metu. Po mėnesio balsavimo, surinkti taškai buvo sumuojami su teisėjų balais. Iš daugiau nei tūkstančio dalyvių (iš 104 pasaulio šalių), buvome atrinkti trisdešimt finalistų ir turėjome galimybę dalyvauti „Pasauliniame verslo viršūnių susitikime“ Silicio slėnyje. Ten taip pat dalyvavome aukštos kokybės mokymuose.

Tai buvo nepakartojama patirtis. „Pasauliniame verslo viršūnių susitikime“ kalbėjo Mark Zuckerberg (Facebook), Larry Page (Google), Travis Kalanick (Uber), Reid Hoffman (LinkedIn), Brian Chesky (Airbnb) ir dar daugybė kitų. Taip pat susitikime lankėsi ir kalbėjo tuometinis JAV prezidentas Barakas Obama.

Kokį projektą pristatei?

Mano projektas – „MotionX“. Tiesa, jis vis dar idėjų lygmenyje. Tai technologinė koncepcija, skirta į vieną sistemą sujungti daugybę kamerų filmavimui švietimo įstaigose. Be galo daug žmonių iš besivystančių šalių neturi priėjimo prie išsilavinimui skirtos aukštos kokybės medžiagos jų vietine kalba. Tokiose šalyse kaip, pavyzdžiui, Gruzija, jaunimas neturi pakankamų anglų kalbos įgūdžių, kad galėtų studijuoti tarptautiniuose universitetuose. Kadangi internetas tose šalyse yra puikiai prieinamas, „MotionX“ idėja – pasitelkus technologijas ir internetą pripažintų ir vertinamų universitetų paskaitas transliuoti internetu, kad jos būtų pasiekiamos visuomenei.

Kaip sekėsi tavo prezentacija?

Prezentacija sekėsi puikiai. Ekspertai buvo susidomėję mano idėja ir ją puikiai suprato. Tačiau daugiausiai diskutuoti teko prieš ir po prezentacijos – išmokau daugybę pamokų apie tai, kaip kuriami stratuoliai, kaip jie įtraukiami į rinką, kokią marketingo ir komunikacijos strategiją pasirinkti, kaip numatyti galimas nesėkmes.

Ko teko išmokti vykdant savo projektą?

Prieš kelionę į Silicio slėnį, aš jau dirbau su „MotionX“ projektu Gruzijoje. Tačiau man teko ne kartą iš naujo apsvarstyti projekto įgyvendinimo planą, kadangi dauguma išsilavinimą teikiančių įstaigų ne itin palankiai žiūrėjo į paskaitų transliavimą internetu. Tam trukdė finansinės ir strateginės priežastys. Viena pagrindinių rinkodaros taisyklių yra geras laiko pasirinkimas – ypač kai tenka dirbti su inovacijomis. Man tai teko išmokti sunkiuoju būdu.

Atlikome vartotojų apklausą ir išsiaiškinome, kad netgi 95 proc. apklaustųjų studentų naudotųsi „MotionX“ sistema. Vis tik institucijų kreivė liko labai žema. Labiausiai nusivyliau dėl to, kad projekto pirminė idėja buvo ne tik inovacijų skatinimas, bet ir pagalba švietimo sistemos augimui.

Kaip manai, kokia bus šio projekto ateitis?

Manau, tai sunku nuspėti. Šiuo metu konkurencija yra išties didelė. Tai labai greitai besikeičianti rinka, tad kartu ir labai rizikinga. Mano partneris – puikus programuotojas iš Japonijos, turintis daktaro laipsnį robotikos srityje. Manau, mums kartu reikia įvertinti ne tik produkto inovatyvumą, bet ir ilgalaikę jo paklausą. Galiausiai tikiuosi, kad man pavyks tapti dalimi to, kas padarys pasaulį geresniu, nei jis buvo prieš tai.