Merginos studijų baigiamasis darbas – verslo planas privatiems senelių globos namams Klaipėdoje įkurti – sulaukė Klaipėdos pramoninkų asociacijos apdovanojimo už geriausią verslo planą ir LCC Verslo katedros pagyrimo-apdovanojimo už inovatyvius verslo tyrimus ir verslo planavimą. Svajūnė dalijasi savo verslo idėja.

Svajūne, papasakok truputį apie save.

Esu gimusi ir užaugusi Vilniuje, ten įgijau sekretorės-administratorės specialybę, tačiau jau ketvirtus metus gyvenu Klaipėdoje – čia atvykau studijuoti LCC. Tikiu, kad ir toliau gyvensiu Klaipėdoje, nes jūra ir čia gyvenantys žmonės mane tiesiog pakerėjo. 

LCC nusprendžiau studijuoti todėl, kad šis universitetas siūlo tokį išsilavinimą, su kuriuo matau tolimesnę savo ateitį. Taip pat manau, kad tarptautinio verslo administravimo žinios pravers bet kurioje gyvenimo situacijoje. Universitetas suteikė galimybę sustiprinti anglų kalbos žinias, susipažinti su kitų šalių  bei skirtingų kultūrų studentais. Liberal arts (laisvųjų menų) studijų modelis padėjo  išugdyti kritinį mąstymą bei supratimą, kaip turėtų atrodyti sėkmingas verslininkas be savanaudiškų paskatų. 

Kas paskatino kurti verslo planą būtent privatiems senelių namams įkurti?

Kai man buvo aštuoniolika, mano šeima susirūpino močiutės sveikata. Močiutei buvo reikalinga profesionali priežiūra, nes ji sunkiai galėjo vaikščioti, atsirado pirmieji Alzhaimerio ligos požymiai.  Vos tik pradėjome ieškoti senelių namų, kurie galėtų ja pasirūpinti, susidūrėme su problema – vietų senelių namuose nebuvo. Mums sakė, kad turėtume laukti mažiausiai 3–4 mėnesius, kol galbūt (tik galbūt) gautume vietą. Apie įstaigas, esančias už Vilniaus ribų, mes net nesvarstėme, nes norėjome, kad mūsų močiutė būtų lengvai pasiekiama. Daugiau nei pusę metų  šeima dėjo pastangas rasti tinkamą vietą mūsų garbingo amžiaus šeimos narei  ir, prisipažinsiu, tik draugų dėka šiaip ne taip sugebėjome tai padaryti. 

Kaip manai, koks yra tokios įstaigos poreikis Klaipėdos mieste?

Klaipėdos miestas neturi privačių senelių namų. Kai rinkau informaciją šiam verslo planui, turėjau galimybę pabendrauti su įvairiais darbuotojais, dirbančiais skirtinguose senelių namuose ar panašiose senjorų priežiūros įstaigose. Vienbalsiai jie atsakė, kad senelių namų trūkumas yra jaučiamas ne tik Klaipėdoje, bet ir visoje Lietuvoje. Senjorai laukia savo vietos eilėse.

Ne paslaptis, kad Lietuva yra viena iš sparčiausiai senstančių šalių. Vidutinis Klaipėdos miesto gyventojų amžiaus augimas leidžia teigti, kad palaipsniui šiam miestui senelių globos namai vis labiau ir labiau taps reikalingesni. Atliekant tyrimus bei skaičiavimus, reikalingus šiam verslo planui, išsiaiškinau, kad 2016 metais Klaipėdoje 95 senjorai dalintųsi  viena senelių namų, slaugos priežiūros ar panašios įstaigos lova.

Tarp senjorų yra ir tokių, kurie nebesugeba pasirūpinti savimi ar nebeturi giminaičių, galinčių jiems padėti, tad privatūs senelių namai būtų puiki išeitis išvengti vienišumo bei baimės likti be priežiūros.

Artimiausi privatūs senelių namai šiuo metu yra įsteigti už keliasdešimties kilometrų nuo Klaipėdos – tai sukelia nepatogumų tiek artimiesiems, tiek patiems senjorams.  Turbūt niekas nenorėtų, kad svarbūs jiems artimi žmonės būtų atskirti didžiuliu atstumu.

Papasakok apie savo verslą planą.

Privatūs senelių namai „Senjorų Slėnis“ yra verslas, siūlantis trumpalaikes ir ilgalaikes socialinės bei sveikatos priežiūros paslaugas vyresnio amžiaus žmonėms. Kadangi pradžioje būtų siūlomos 25 vietos senjorams (su galimybe plėstis), tai leistų siūlyti smulkaus masto, arba kitaip – „namų modelio“, tipo paslaugas ir dvidešimt keturių valandų per parą priežiūrą. Potencialūs šios įstaigos gyventojai būtų 60-ies metų amžiaus ir vyresni asmenys, kurie būtų fiziškai sveiki arba su negalia. 

Ši įstaiga taip pat siūlytų paslaugas, susijusias su švietimo, socialinėmis bei pramoginėmis veiklomis kiekvieną dieną, padedančias išlaikyti senjorų orumą bei savigarbą. Dieninės veiklos įtrauktų ne tik stalo žaidimų, šaradų ar muzikos vakarus, bet taip pat siūlytų susitikimus bei pokalbius su savanoriaujančiais studentais, moksleiviais (ar kitais savanoriais) ir svečiais. „Senjorų slėnis“ daug dėmesio skirtų bendruomenės kūrimui ir stiprinimui.

Ar ketini įgyvendinti šį verslo planą?

Ši verslo idėja jau šešis metus nepalieka manęs ramybėje. Kadangi teko su tokia problema susidurti realybėje, man būtų beprotiškai malonu prisidėti prie šios problemos sprendimo ir įkurti, ar bent jau padėti įkurti, privačius senelių namus Klaipėdoje. Klaipėdos miestas yra palankus šiai verslo idėjai ir manau, kad galėtų pritraukti kitų miesto gyventojų susidomėjimą. Jeigu sulaukčiau reikalingo finansavimo, tai nė nedvejodama imčiausi šios verslo idėjos įgyvendinimo.

Kaip manai, kokiomis priemonėmis būtų galima skatinti jaunų žmonių verslumą ir ko trūksta, kad jaunimas taptų aktyvesnis versle?

Būti pastebėtam ir įvertintam – puikus paskatinimas jauno žmogaus verslumui, tačiau visą tai turi kilti kartu su noru įgyvendinti verslo idėją. Klaipėdos pramoninkų asociacijos apdovanojimas, gautas vieną iš gražiausių dienų mano gyvenime, privertė mane labiau susimąstyti apie privačių senelių namų „Senjorų Slėnio“ įgyvendinimą. Tokios paskatos be galo įkvėpia jauną žmogų nesustoti ties popieriniu verslo plano variantu, o apgalvoti tikrą idėjos įgyvendinimą.

Taip pat manu, kad jauni žmonės turėtų nebijoti svajoti ir nebijoti veikti. Dažnai, sugalvoję beprotišką mintį, mes ją tiesiog numetame į šalį. Tikiu, kad visada verta apsvarstyti beprotiškiausias idėjas dukart!