Kas yra IELTS?

Šis egzaminas yra pripažįstamas daugiau nei 130 pasaulio valstybių. Tai populiariausias pasaulyje tarptautinis anglų kalbos egzaminas, kurį kasmet laiko daugiau nei 2 milijonai žmonių. Jį pripažįsta daugiau nei 8 tūkst. pasaulio organizacijų, tarp jų mokyklos, universitetai, darbdaviai, imigracijos institucijos bei profesinės organizacijos.

„Jei kalbėsime apie Jungtinę Karalystę (JK), tai universitetai dažniausiai reikalauja IELTS egzamino, tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad jis nėra vienintelis. Kai kurie universitetai priima ir Kembridžo, tačiau reikėtų atidžiai pasižiūrėti bei įsivertinti. Pavyzdžiui, jei teikiate prašymą studijuoti penkiuose universitetuose, reikėtų pasitikrinti, ar visi jie priima Kembridžo. Taip pat reikėtų paminėti PET egzaminą, nes iškyla nemažai problemų tiems, kurie yra išsilaikę jį, nes ne visur jį priima. Jaunimui patarimas būtų apsisaugoti ir rinktis IELTS egzaminą, nes jis tinka visoms Europos šalims. Pavyzdžiui, jei kalbame apie Daniją, tai joje reikalaujama tik IETLS“, – pasakojo „Baltic Council“ išsilavinimo užsienyje konsultantė Daiva Siautilaitė.

Universitetų reikalavimai gali skirtis

Anot pašnekovės, standartiškai universitetai prašo bendro 6,5 IELTS egzamino balo, tačiau reikalavimai pradėjo kilti.

„Šiuo metu iš rašymo dalies prašoma 6 balų. Aišku, liko ir tokių universitetų, kurie prašo 5,5. Jei kalbėsime apie Daniją, tai ten dėmesys kreipiamas į rašymo dalį, todėl norima, kad stojantysis turėtų bent 6. Reikalavimai yra labai griežti. Yra buvę atvejų, kai valstybiniai egzaminai išlaikyti žymiai aukštesniu balu, tačiau IELTS yra puse balo vienoje dalyje žemesnis negu universitetas reikalavo: universitetas tiesiog atmetė paraišką“, – pasakojo D.Siautilaitė.

Ji taip pat pridėjo, kad, kalbant apie studijų programas, tokias kaip žurnalistika, tarptautiniai santykiai, teisė, reikalavimai šioms studijų programoms yra aukštesni – bendras egzamino balas gali siekti 7,5. Reikėtų atidžiai pasižiūrėti, kokie yra kiekvieno universiteto reikalavimai individualiai. Nors griežti ir aukšti įvertinimai skamba galbūt bauginančiai, tačiau išsilavinimo užsienyje konsultantė mus nuramino. Galime pasidžiaugti, kad mūsų jaunimo anglų kalbos žinios yra gan stiprios: jei turimas aštuonetas ar devynetas mokykloje, tai turėtų išlaikyti IELTS 6 ar 6,5.

Grįžtant prie egzamino ir jo sandaros, IELTS sudaro keturios dalys: klausymas (30 minučių), skaitymas (60 minučių), rašymas (60 minučių) ir kalbėjimas (iki 15 minučių). Lietuvoje egzaminą administruoja Britų Taryba, o egzaminas yra rengiamas keletą kartų per mėnesį. Egzamino kaina – 184 eurų. Reikia atkreipti dėmesį, kad registracija į IELTS egzaminą vyksta internetu. Ji baigiasi likus 5 savaitėms iki egzamino dienos, todėl patartina užsiregistruoti iš anksto.

Pataria išsilaikyti iki Naujų metų

Išsilavinimo užsienyje konsultantė pataria, nepalikti visko likimo valiai ar pervertinti savo jėgas: egzaminui būtina ruoštis. Tai galima padaryti kursuose ar mokantis individualiai. Jei yra galimybė, egzaminui reikėtų pradėti ruoštis vos baigus vienuoliktą klasę ir išnaudoti vasarą. Jei nutiko taip, kad tik dabar nusprendėte pabandyti stoti į užsienį, dar turite šiek tiek laiko. D.Siautilaitė pataria būtinai egzaminą išsilaikyti iki Naujųjų metų, nes po jų visą laiką užgoš pasiruošimas įskaitoms ir brandos egzaminams. Atkreipiamas dėmesys, kad IELTS egzamino rezultatus vėliausiai reikia pateikti kartu su brandos atestatu t.y. liepos antroje pusėje. Nors laiko atrodo į valias, tačiau reikėtų įvertinti, kad atsakymas su rezultatu gaunamas po dviejų savaičių, galioja laiko apibrėžimas registracijai, o ir per mėnesį būna skelbiamos vos kelios egzaminų dienos.

Jei nesate apsisprendę, ar IELTS egzaminas yra būtent jums, turite puikią galimybę apsispręsti. „Baltic Council“ kviečia abiturientus spalio gale arba lapkričio pradžioje išbandyti jėgas bandomajame IELTS teste. Registracija vyks „Tarptautinių studijų dienos“ parodos metu, spalio 12 dieną, Vilniaus „Raddison Blue Hotel Lietuva“ viešbutyje. Abiturientai, kurie sugalvos ateiti į parodą, turės galimybę užsiregistruoti ir nemokamai išbandyti savo jėgas bandomajame teste, kuris susideda ne iš keturių, o iš dviejų dalių.