Natūralu, kad kiekvienas metais dienos šviesą išvysta įvairūs verslai, tačiau kiek jų išliks? Jau dabar matome, kad vienos įmonės yra įsteigiamos ir ilgai netraukia. Pagalvokite ir apie didžiuosius ženklus, kurie yra rinkoje. Labai tikėtina, kad tik vienetai išliks po pusės amžiaus, nes viskas keičiasi itin sparčiu tempu. Tai – natūralus procesas ir nieko čia nepadarysi. Keičiasi ekonominiai dėsniai, o su jais ir darbo rinka.

JAV atkreipta dėmesį į tam tikras profesijas ir jų raidą per pastaruosius metus: matoma tendencija, kad šių darbų pasiūla mažėja, todėl labai tikėtina, kad natūraliai jie tiesiog išnyks. Ir tai įvyks jau visai netrukus, galbūt vos už kelių metų ar dešimtmečio. Taip, kai kurie darbai galbūt išliks, bet tai bus labiau kažkokia tradicija, perduodama iš kartos į kartą arba unikalūs atvejai, tačiau didelės pasiūlos darbo rinkoje tokiems žmonėms nebus. Pristatome keletą profesijų, kurios labai tikėtina, kad greitu metu išnyks.

Vairuotojai

Taip, mes dar vairuosime ir po dešimtmečio, tačiau ši rinka keisis iš pagrindų. Jau dabar kalbama apie automatizaciją, o į gatves išrieda savaeigiai autobusai ar automobiliai. Jiems nebereikia žmogaus, kuris valdytų transporto priemones, viskas yra daroma automatiškai, pasitelkiant technologijas. Negana to, šiuo metu savaeigės transporto priemonės yra testuojamos, viskas yra kūrimosi lygmenyje, tačiau laiko klausimas, kada nebereikės vairuotojų.

Ūkininkai

Tenka pripažinti, kad šis amatas jau nebėra perduodamas iš kartos į kartą kaip tai buvo senovėje. Taip, ūkininkauti žmonės nenustos, tačiau matome tendenciją, kad ūkininkų skaičius mažėja. Kažkada Lietuvoje visų seneliai ar proseneliai užsiėmė žemės ūkiu, o dabar tai daro retas kaime gyvenantis žmogus. Technologijų progresas padeda mažinti žmonių kiekį šioje rinkoje ir didinti apimtis, todėl dažnai vienam žmogui priklauso milžiniškos teritorijos, o jas apdirbti lengvai gali keletas darbininkų su modernia technika. Labai tikėtina, kad ateityje ūkininkai labiau primins biologus ar mokslininkus, o ne tuos, kuriuos mes prisimename prieš pusę amžiaus.

Paštininkai

Paštininkų skaičius ženkliai mažėja kasmet. Nemažai darbo padaro privačios įmonės bei atsiradusios naujausios technologijos. Dabar viskas keliasi į elektroninę erdvę, rašome el. laiškus, todėl mažėja darbo krūvis paštininkams. Pasirodo, kad šios profesijos atstovų skaičius labiausiai mažėja JAV per pastarąjį dešimtmetį.

Juvelyrai

Pasirodo, kad šios srities atstovų mažėjimui daugiausiai įtakos turi globalizacija. Daugelis įmonių tiesiog samdo pigesnę darbo jėgą užsienyje, todėl vietinėje rinkoje itin retai galima rasti gerą juvelyrą. Jei pasižvalgysime į JAV, tai tokioje gigantiškoje valstybėje yra likę vos 40 tūkst. šios profesijos atstovų, o jų skaičius dar mažės 11 proc. iki 2024 m.

Žvejai

Žvejų profesijai yra iškilusi didelė grėsmė. Natūralu, kad ir vėl čia „kaltos“ technologijos, nes tobulėjant technologijoms, vis mažiau darbuotojų reikia šiame sektoriuje. Negana to, vis labiau populiarėja jūros gėrybės ar žuvys, užaugintos specialiuose tvenkiniuose ar ūkiuose. Auginti yra pigiau nei gaudyti atviruose vandenyse. Taip pat svarbu yra atkreipti dėmesį į klimato kaitą, nes jos pokyčiai turi realių pasekmių floros ir faunos prieaugiui.

Knygų leidėjai

Turbūt daugelis jūsų naujienas skaito kompiuteryje ar telefone, mėgaujasi elektroninėmis knygomis, todėl popierinių knygų ar laikraščių leidybai ateina galas. Taip, gal visiškai ši rinka neišnyks, tačiau labai tikėta, kad su kiekvienais metais vis mažiau reikės darbuotojų, nes viskas keliasi į skaitmeninę erdvę.

Kasininkai

Nuėję apsipirkti į parduotuves, mielai renkamės savitarnos kasas. Dažnai vos kelios kasos yra atidarytos, kuriuose dirbtų kasininkai, todėl su metais vis labiau bus orientuojamasi, kad technologijos perimtų šį procesą. Jau turbūt esate girdėję ir apie „Amazon“ planus, kuriuose net nėra kasų, todėl labai tikėtina, kad už dešimtmečio vos kelios parduotuvės gali turėti kasininkus, kitus tiesiog pakeis savitarnos kasos.

Kelionių konsultantai

Daugelis savo keliones planuoja internetu, apsilankydami įvairiuose puslapiuose ir medžiodami gerus pasiūlymus, taip iš lėto yra marinama ši verslo sritis. Labai tikėtina, kad jūsų amžiaus žmonės per savo gyvenimą net nėra lankęsi kelionių agentūroje, nes viską sugeba pasidaryti patys. Deja, tačiau prieš dešimtmetį šios profesijos atstovai buvo nepamainomi, jei nusprendžiama kažkur pakeliauti, pamatyti pasaulio ar paatostogauti. Šiuo metu vienu mygtuku telefone galima be vargo rasti skrydžius, užsisakyti viešbutį, išsinuomoti automobilį, todėl tikėtina, kad kelionių agentų ar konsultantų nebereikės netolimoje ateityje.

Sporto teisėjai

Jau dabar rungtynių metu yra atsukamas vaizdo pakartojimas, nes taip galima tiksliai pamatyti, ar įskaityti įvartį, ar buvo bauda ir panašiai. Labai tikėta, kad žmogų šioje srityje pakeis robotai arba dirbtinis intelektas. Taip, jie nepasiduos palaikančiųjų švilpimams, komandų treneriams ar priešininkų žaidėjams, labai tikėtina, kad bus išvengta žmogiškų klaidų.