Kaip geriau pasiruošti fizikos egzaminui, pasakojo papildomo ugdymo akademijos „Lector Pro“ fizikos mokytoja Edita Bitvinskaitė.

Jei mokinys nebuvo itin uolus visus mokslo metus, ar įmanoma pasiruošti fizikos VBE per likusį laiką?

Likus mėnesiui iki egzamino siūlyčiau pasikartoti visa kursą, pasirinkti knygą, kurioje būtų pateiktos užduotys iš visų fizikos skyrių ir visą ją išspręsti. Priklausomai nuo įgūdžių ir atminties užtruktumėte 1-2 savaites. Tada rekomenduočiau spręsti ankstesnių VBE užduotis. Spręsdami jas, suprasite kokios užduotis yra tipinės, jos kartojasi metai iš metų. Suprasite ir kurioje srityje jums sekasi sunkiau ir galėsite jai skirti daugiau laiko.

Nuo kurių užduočių reiktų pradėti spręsti egzaminą? Pradėti nuo lengviausių ar koncentruotis į sudėtingiausias, tikintis surinkti kuo daugiau taškų?

Nesitikėkite egzamino išlaikyti vien tik iš testo. Testas yra pavojingas dalykas, nes visi atsakymai logiški, ir pasirinkti teisingą nėra lengva, reikia atsižvelgti į daugybę niuansų, o be to kiekviena užduotis verta tik vieno taško. Daugiau taškų surinksite iš kompleksinių uždavinių, atlikdami juos nors ir ne 100 procentų teisingai, už kiekvieną jūsų veiksmą, net jeigu jis nesibaigia teisingu atsakymu gaunate taškų, ir jų galima susirinkti labai daug.

Ar yra kažkoks vadovėlis ar knyga, kurią jūs primygtinai siūlytumėte išsinagrinėti iki egzamino?

Geriausia knyga, mano manymu, yra A.P.Neimanto “Netradicinis fizikos uždavinynas” (2001 metų leidimo), leidykla „Kronta“. Knyga suskirstyta į atskiras, gan siauras potemes, kurios sprendžiasi gan greitai ir smagiai, ir leidžia pakartoti visą fizikos kursą. Klaidų knygoje nepastebėjau.

Dar viena gera knyga – A.Ivanausko ir S.Jurėno „Fizika prieš egzaminą“, jos yra du leidimai, nesvarbu kokį pasirinksite, jų turinys vienodas. Knygoje glaustai pateikta teorija, ji suskirstyta gan stambiais skyriais, kiekvienam skyriui yra testas ir kompleksiniai uždaviniai, atsakymuose pateikti ir kompleksinių uždavinių sprendimai. Knygą siūlyčiau labiau pažengusiems, nes kai kurie kompleksiniai uždaviniai yra painūs ir išeina už fizikos VBE rėmų, tad juos reikėtų spręsti ne visus, kad neapimtų neviltis. Pasikonsultuokite su mokytoju į kuriuos atkreipti dėmesį, o kuriuos praleisti.

Ar būtina „iškalti“ visas formules, reikalingas fizikos VBE?

Jokio formulių kalimo! Jos visos duotos formulių lape. Tą lapą reikia mokėti skaityti, reikia žinoti kokia formulė ką skaičiuoja, kokia raidė ką reiškia. Net jeigu nieko nemokate, išmokite formulių reikšmes, ir egzaminą išlaikysite! Egzaminas nereikalauja sudėtingų matematinių veiksmų ir formulių išvedimų. Jeigu mechanikos uždavinyje prašo apskaičiuoti darbą, parašykite darbo formulę – gausite tašką, net jeigu jo neapskaičiuosite. Jeigu prašo apskaičiuoti termodinaminės sistemos darbą arba elektros srovės darbą, parašykite formules – o kokią ją parašyti, turite išmokti susirasti formulių lape.

Kokios temos mokiniams būna sunkiausios ir kurios lengviausios? Ar logiška pradėti spręsti tas užduotis, kurios atrodo lengviausios?

Egzamino metu reikia spręsti visas užduotis iš eilės, jeigu užstrigote ties kuria nors ir nežinote nuo ko pradėti, praleiskite ją. Egzamino juodraštį turite išspręsti per 2 valandas, perrašyti į švaraštį ir, jeigu liko laiko, grįžti prie to, kur įstrigote. Pvz. įstrigote prie testo klausimo, nežinote nuo ko pradėti, bet iš tos pačios temos kompleksiniame uždavinyje galite rasti atsakymų ir grįžę susidoroti.

Koks būtų jūsų „super“ patarimas kaip gauti kuo aukštesnį įvertinimą iš fizikos VBE?

1. Laikykitės režimo, kiekvieną rytą kelkitės ne vėliau 8 val. ryto. Kad 9 val. (o būtent tada prasideda visi egzaminai), būtumėt ne tik atsikėlę, bet ir atsibudę!
2. Dirbkite kasdien bent po 3 valandas. Kuo daugiau išspręsite užduočių, tuo greičiau ir tiksliau  susidorosite egzamino metu.
3. Išmokite formulių lapą: kur yra kokia formulė, ką reiškia ir t.t.
4. EGZAMINO METU PADARYKITE VISKĄ KĄ GALITE IR TRUPUTĮ DAUGIAU!

----

Šiais metais Fizikos VBE vyks liepos 21 dieną. Šį egzaminą laikys beveik 2,4 tūkst. moksleivių. Tai bus paskutinis abiturientų laikomas egzaminas pagrindinės sesijos metu.

Pilnas aktualus Lietuvos brandos egzaminų grafikas yra čia: https://www.kurstoti.lt/s/9945/paskelbtas-pilnas-egzaminu-ir-priemimo-i-aukstasias-mokyklas-grafikas

Pilnas priėmimo į aukštąsias mokyklas grafikas yra čia: https://www.kurstoti.lt/s/10005/lama-bpo-paskelbe-detalu-priemimo-i-aukstasias-mokyklas-grafika


Priėmimo tvarka į universitetus ir kolegijas,
konkursai, specialybės - žurnale KUR STOTI 2020:

Pilną ir patvirtintą informaciją apie tai, kaip šiemet bus priimama į aukštąsias mokyklas, visas studijų programas su aprašymais, pernai metų konkursus ir balo sandarą rasite žurnale KUR STOTI 2020. Naują žurnalą galite įsigyti visuose prekybos centruose, taip pat spaudos kioskuose ir knygynuose. 
 
Žurnalą galite užsisakyti ir Internetu - tiesiai į namus (pristatymas nemokamas). Nuoroda užsakymui: https://www.kurstoti.lt/?eshop
 
----
 
 
Straipsnį parengė: Žydronė Lukšytė

El.paštas: zydrone.luksyte@gmail.com