(Užsakymas internetu: www.kurstoti.lt/eshop)

Tai abiturientams ir vyresniųjų klasių moksleiviams skirtas leidinys, kuriame rasite daugybę patarimų, įkvepiančių ir motyvuojančių istorijų, įdomių testų ir dar daug visko. Šiais metais žurnalas gerokai atsinaujinęs – jame atsirado dvi naujos rubrikos: „Pasirinkimų vandenyne“ ir „Kitokios istorijos“.

Rubrikoje „Kaip pasirinkti?“

„Kuo būti“ kalbinami pašnekovai – garsūs verslininkai, verslo konsultantai, patyrę psichologai, savo srities profesionalai – dalijasi savo patirtimi, atskleidžia, koks buvo jų kelias nuo pasirinkimo iki šiandieninės situacijos, pataria besirenkantiems profesiją.

Ateitis žada įdomių pokyčių arba „plastilininis aš“

„Žmogus keičiasi: skirtingais gyvenimo tarpsniais jo norai ir siekiai gali smarkiai skirtis. Todėl šiandien visai normalu nežinoti kuo būsi, įstojus pabandyti studijas ar profesiją – ir visa tai mesti, tada daryti pertrauką, o metus pakeliavus vėl bandyti mokytis. Pagrindinis tavo mokytojas visą gyvenimą bus – darymas“, – teigia verslininkas, vienas iš kavos išsinešti tinklo „Caffeine“ įkūrėjų Nidas Kiuberis.

N. Kiuberis įsitikinęs, jog kai užsidegi kokia idėja, svarbu, kad būtum tame visas. Bet tai negali tęstis visą gyvenimą – viskas vyksta tam tikromis bangomis. Retkarčiais verta išmokti į viską pasižiūrėti tarsi iš šono, ramiai.

Tad kuo mažiau streso – reikia tiesiog suvokti, kad tai yra „plastilininio manęs“ pradžia, ir kad aš save dar lipdysiu ilgai ir įvairiais būdais. Pasirinkta profesija jokiu būdu nereiškia, kad tai, ko išmokau, dirbsiu visą laiką.

Geriau būti geriausiu siauroje srityje, nei tuščiu puodu dykynėje

Kai viskas pasaulyje taip greitai keičiasi, net sudaromi ateities profesijų sąrašai, kūrybininkė, įvairių televizijos projektų komisijos narė, „Miss Sheep“ atlikėja Dovilė Filmanavičiūtė pataria vadovautis ne sąrašais, o savo interesais, pomėgiais ir svajonėmis: „Žinoti, kuo kvėpuoja pasaulis reikia, tačiau aklai pamesti dėl to galvos tikrai nebūtina.“

Taip pat, jos nuomone, svarbu būti smalsiems, drąsiems ir neapkerpėti. Be to, D. Filmanavičiūtė nėra linkusi sutikti su teiginiu, kad šiais laikais neužtenka gerai išmanyti vieną dalyką, nes bent minimalių žinių reikia daugelyje sričių.

„Visai neseniai pagalvojau, kad šiame informaciniame triukšme ir šiukšlyne tikrai lengviau išgyventi tiems, kurie imasi vienos konkrečios nišos. Geriau būti -iausiu siauroje srityje, nei tuščiu puodu dykynėje!“, – įsitikinusi kūrybininkė.

Įveiksi sunkius darbus, jei jausi malonumą juos darydamas

Dažnai sakoma, kad susiradus mėgstamą darbą nereikės dirbti, nes darbas teiks malonumą. Su šia fraze sutinka ir vienas garsiausių komikų Lietuvoje Mantas Bartuševičius: „Patinka, ką darau, bet vis tiek dirbu žiauriai daug! Niekada neapsiriboju 8 valandomis per dieną. Dirbu gerokai daugiau.“

Pasak jo, labiausiai daug dirbti motyvuoja kiti kolegos ir jų darbai. Konkurenciją vadina stipriu motyvaciniu varikliu.

Jo darbus laisvai galėtume paskirstyti keliems žmonėms. Komikas, stand-up comedy atstovas, vaizdo siužetų kūrėjas, scenaristas, renginių vedėjas ir organizatorius, nuomonės formuotojas ir keliautojas, pėsčiomis apkeliavęs Lietuvą – tokia veiklų gausa atspindi šių laikų aktualijas.

„Visada svarbu greitai suprasti klaidas ir jas taisyti. Negalima užsibūti ir šventime, t.y. negyventi vien tik geriausiais laikais, nes taip ir liksi ten, kol kiti nujudės į priekį“, – įsitikinęs žinomas komikas M. Bartuševičius.

Nauja rubrika „Pasirinkimų vandenyne“

Čia rasite du naujus straipsnius „Pertraukos metai: misija (ne) įmanoma – rasti save“ – apie tai, ar naudinga po mokyklos baigimo ir studijų turėti tarpinius metus (angl. gap-year) – su tikromis istorijomis. O straipsnyje „Humanitarams vandenynas platesnis“ papasakosime istorijas, ar humanitarams tikrai nėra kur pasidėti, o gal priešingai – ne tiksliukai turi daugiau galimybių? Įkvėpkit drąsos ir kelkite bures – pataria rašytoja Vaiva Rykštaitė ir verslininkas Liudvikas Andriulis.

„Man atrodo, svarbiausia rasti tą vidinę laimę savyje. Baisu, kai vaikus paauglystėje ruošia (ir mane ruošė taip pat) – dabar tu išeini į pasaulį, tu turi būti sėkmingas. Dabar aš manau, kad neprivalai būti sėkmingas. Jeigu būsi laimingas, tai ir bus tavo sėkmė“, – sako rašytoja V. Rykštaitė.

Rubrika „Mėgstamas darbas“

Čia rasite 16 interviu su daug savo srityse pasiekusiais profesionalais. Visi jie pasakoja apie savo profesijas, meilę darbui ir gyvenimą. Nuo ko viskas prasidėjo? Kada suprato, ką jiems veikti? Ar planavo? Kaip jiems sekėsi pasiekti tai, ko pasiekė? Kokia jų darbo kasdienybė? Ką jie gali patarti norintiems dirbti panašų darbą?

#1 puslapis visame Facebook‘e

„Niekada net sapne nesvajojau tiek pasiekti. Tikėjau, kad internete galima užsidirbti sau algą, tačiau nemaniau, kad kažkada tai taps vienu didžiausių puslapių internete ir sukursime vienus didžiausių Facebook ir YouTube videokanalus“, – sako startuolio „Bored Panda“ įkūrėjas ir bendrovės vadovas Tomas Banišauskas.

„Bored Panda“ rašo apie karščiausias meno naujienas, naujus trendus, kačiukus ir kitas įdomybes. Jis skirtas nuobodžiaujančioms „pandoms“, arba bet kam, kas nori prasiblaškyti nuo nuobodaus darbo, pamokų ar paskaitų.

Vilniečio įkurtas startuolis šiandien jau ne tik „Bored Panda“, bet ir „Crafty Panda“, „Bored Panda Art“, „Lady Panda“, „Hungry Panda“ paskyros yra populiariausiose interneto platformose, o sekėjai skaičiuojami milijonais.

„Labiausiai patinka tai, kad kiekviena diena vis kitokia. Per keletą valandų peržvelgiu viso pasaulio naujienas ir pamatau naujausius meno darbus, geriausias fotografijas bei juokingiausias kačių nuotraukas. Pats verslo pasaulis yra nepaprastai įdomus, nes dabar sukaupus kapitalo, mes jau galime investuoti į kitas verslo idėjas ir talentus. Yra labai malonu perduoti savo know-how jaunesniems už save ir vėl užkariauti pasaulį su vis naujomis idėjomis. Visada ieškome talentingų jaunų žmonių, kurie norėtų prie mūsų prisijungti“, – sako T. Banišauskas.

Eureka momentai atperka viską

„Svarbiausias mokslininko bruožas – kantrybė ir užsispyrimas siekiant tikslo, – tvirtina Vilniaus universiteto profesorius, biochemikas Virginijus Šikšnys. – Gyvename skaitmeninių technologijų pasaulyje, esame pripratę prie didelės spartos, bet moksle vienareikšmių atsakymų „čia ir dabar“ dažniausiai nebūna. Eksperimentai dažnai nuveda ne ten, kur tikiesi, ir rezultatas būna ne toks, kokio norėtum. Ir vėl viskas iš naujo. Arba pirmyn“.

Mokslininko darbas, pasak V. Šikšnio, netelpa į tradicinius rėmus „nuo 9 iki 17 val.“

„Nėra taip, kad grįžti namo ir viską užmiršti. Idėjos apie eksperimentus – nepavykusius, sėmės lydimus ar dar tik būsimus – galvoje dažniausiai sukasi tikrai ne darbo metu. Keliaujant, važiuojant dviračiu... Mokslas – tai gyvenimo būdas“, – sako profesorius.

Vien talento nepakanka

Vizažistė Milita Daikerytė turi tai, apie ką svajoja daugelis – mylimą veiklą, klestintį verslą, populiarumą. Tačiau ne visi žino, kad į grožio pasaulį ji koją įkėlė bei savo klientų ratą ėmė burti būdama vos keturiolikos.

Šiandien daug pasiekusi vizažistė Milita pasakoja vaikystėje tiesiog negalėjusi nustygti vietoje, todėl išbandė daugybę skirtingų būrelių, bet greitai suprato, kad nori sukti mamos, turinčios grožio studiją, pėdomis.

Grožio sritis ją viliojo mane nuo mažų dienų. Nuo keturiolikos metų pradėjusi dirbti M. Daikerytė sako, kad darbo valandų vizažistai neskaičiuoja – dažnai darbą tenka pradėti dar neišaušus, o baigti vidurnaktį.

„Kartais daugiau pasiekia tie vizažistai, kurie turi mažesnį talentą, tačiau labai didelį norą dirbti, yra motyvuoti bei nuosekliai eina link savo svajonės. Kiekvienas žmogus, kuris atranda save mėgstamoje veikloje ir atsiduria tinkamoje vietoje, turi galimybę privilioti sėkmę“, – įsitikinusi Milita.

Nebijok pasibelsti į garsiausių mokytojų duris

Virtuvės šefas ir desertų karalius Evaldas Juška karjeros aukštumų Lietuvoje pasiekė neįtikėtinai greitai – vos per keletą metų. Tada naujų iššūkių išvyko ieškoti į užsienį. 30 metų vyras yra vienintelis lietuvis, kuris dalyvavo populiariame britų televizijos konkurse, skirtame profesionaliems konditeriams ir pateko į finalą. Dabar jis ketina grįžti į Lietuvą ir būsimus virtuvės šefus mokyti to, ką pavyko pasiekti pačiam.

Trokšdamas pažinti pasaulinę virtuvę, vyras pasidomėjo, kokie geriausi restoranai jam tiktų ir išvyko į Oslą, dirbo dvi „Michelin“ žvaigždes turėjusiame restorane. Paskui patraukė į Londoną ir pateko pas vieną geriausių Anglijoje prancūzų klasikinės virtuvė šefą Claude Bose, dirbusį dviem „Michelin“ žvaigždėmis įvertintame restorane. Ten susiformavo E. Juškos stilius kurti klasikinius prancūziškus desertus, praturtintus moderniosios virtuvės akcentais.

Desertų virtuozas neslėpė, kad šis darbas nėra toks saldus, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Įtampa ir rutina kasdien dirbant nuo ryto iki vakaro ne vienam sukelia net depresiją. Tokių sunkių akimirkų yra patyręs ir pats E. Juška. „Todėl labai svarbu turėti ir laisvalaikio pomėgių“, – įsitikinęs E. Juška.

Nauja rubrika „Kitokios istorijos“

Savo neįtikėtinas „kitokias“ istorijas papasakos nardymo instruktorė Ramunė Žydelytė, buhalterė ir mopsų veisėja Milana Daukšienė, istorikas Gediminas Kulikauskas.

Nardytojos darbe Ramunė mato nemažai privalumų. „Šiame darbe sutinki daug žmonių, kurių Lietuvoje nebūčiau sutikusi. Mano geriausios draugės yra iš Kinijos, Rusijos ir Japonijos. Viešbutyje lankosi tokios įžymybės, kaip Leonardo DiCaprio, Paris Hilton. Be to, nardydama apie save sužinojau, kad man labai patinka gamta. Anksčiau atrodė, kad noriu gyventi Vilniaus senamiestyje, būti miesto šurmulyje. Dabar matau, kad daug labiau noriu būti gamtoje, mėgautis būtent ja“, – pasakoja nardytoja.

Ramunė nardo jau daugiau nei dešimtmetį – lygiai tiek metų, kiek praėjo po to, kai ekonominė krizė ir likimo banga ją bloškė po vandeniu. Ar pasikeitė per tą laiką jos nuomonė apie šią „avantiūrą“, ar ji ko nors gailisi?

„Dabar jau nemanau, kad šis darbas tik „kosmonautams“ ar supermenams nardytojų kostiumais, – juokiasi Ramunė. – Nardo ir aštuoniasdešimtmečiai, ir įvairių kompleksijų žmonės. Aš, gailiuosi tik vieno – kad nepasukau į nardymą dar dešimčia metų anksčiau“, – sako Ramunė.

Patirtis iš profesionalų lūpų

Patirtimi dalinsis ir daugiau ne mažiau garsių savo srities specialistų. Kaip atrasti savo pašaukimą, kaip pasirinkti savo tolimesnį profesinį kelią papasakos:

 • Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas, įmonių grupės „Global BOD Group“ valdybos pirmininkas Vidmantas Janulevičius,
 • pokyčių valdymo ekspertė Lina Mieliauskienė,
 • psichologė Sigita Novikovienė,
 • „CV-Online LT“ marketingo vadovė Rita Karavaitienė.
 • Ugdymo karjerai centro vadovė Giedrė Valaitienė.

Taip pat apie savo specialybės subtilybes pasakos ir kiti „Kuo būti“ profesionalai:

 • gydytoja kardiologė Diana Žaliaduonytė,
 • „Tesonet“ IT specialistas Laimutis Nedzinskas,
 • politikė Aušrinė Armonaitė,
 • „Swedbank“ vadovė Dovilė Grigienė,
 • „Girteka Logistics“ vienas iš vadovų, logistikos specialistas Mantas Litvinavičius,
 • grafikos dizaineris Ignas Kozlovas,
 • „Kitron“ elektronikos inžinierius Ignas Povilaitis,
 • karininkas kpt. Alminas Sinevičius,
 • žurnalistė ir žurnalo „Happy 365“ redaktorė Jurga Baltrukonytė,
 • notaras Tomas Petras Vėlyvis,
 • chemikė Odeta Baniukaitienė,
 • laivo inžinierius Tomas Žapnickas,
 • mokytoja, tvaraus gyvenimo būdo puoselėtoja Gintarė Klimienė.

Šiais metais taip pat rasite interviu su žurnalo „Kuo būti“ veidu – nuomonės formuotoja (instagramere) 18-mete Lina Talžūnaite, socialiniame tinkle Instagram turinčia beveik 57 tūkstančius sekėjų.

Testai

Žurnale rasite ir tris naujus testus. Renkantis sau tinkamą karjeros kelią, svarbus pirmas žingsnis – savęs pažinimas. Nuo to, kiek gerai save pažįstame: žinome kas esame, ko norime bei ką galime, priklauso mūsų tolimesni veiksmai. Tad siūlome atlikti 3 testus, kuriuos parengė Jums jau pažįstami psichologai: Algimantas Smailys, Diana Naikauskė, Indrė Kazlauskaitė-Nefė.

 • Profesija pagal intelekto tipą
 • Savęs pažinimas ir vertinimas
 • Ar esate laimėtojas?

Naująjį žurnalą „Kuo būti 2021“ užsisakykite internetu www.kurstoti.lt/eshop – tiesiai į namus.