Pradėkime nuo to, kad praėjusiais metais fizikos valstybinį brandos egzaminą laikė 2506 kandidatai iš 2697 užsiregistravusiųjų. Egzaminą išlaikė 97,81 proc. kandidatų. 100 balų įvertinimą gavo 16 kandidatų (0,64 proc. iš dalyvavusiųjų egzamine).

Egzaminą sudaro trys dalys. Pirmoje dalyje laikantysis gali surinkti 30 taškų: yra pateikiami 30 klausimų su pasirenkamaisiais atsakymais – vienas iš keturių yra teisingas. Antroje dalyje kandidatai gali surinkti 10 taškų. Tai yra trumpojo atsakymo klausimai, iš kurių net 5 klausimai (už juos atitinkamai ir galima gauti 5 taškus) tikrina fizikinių dydžių matavimo vienetų žinojimą. Trečioje dalyje galima surinkti didžiausią kiekį taškų – net 60.  Čia kandidatų laukia 7-8 struktūriniai klausimai. Svarbu pažymėti, kad šiam egzaminui taip pat yra duodamas papildomas lapas, kuriame yra pagrindinės formulės.

Laiko nebėra, tačiau kaip pasikartoti šiam egzaminui be didelio vargo? Iki šiol mokytojai kvietė pasilankyti ne vienoje papildomoje pamokoje ar konsultacijoje. Jei dėl vienos ar kitos priežasties negalėjote dalyvauti, tai būtinai paprašykite draugų pasidalinti užrašais. Taip pat, jei žinote, kokią pamoką ar temą praleidote, galbūt pasikartokite ją individualiai. Blogiausiu atveju, jei jau nutiko taip, kad nelabai turite laiko ieškoti temų vadovėliuose, galbūt neturite užrašų, pasinaudokite „Google“ ar „Youtube“. Ten tikrai galima rasti naudingų patarimų ar konspektų, kurie padės koncentruotai peržvelgti tai, kas galbūt kliūva, galbūt mažiau pasimokyta.

Kitas labai paprastas būdas, jei to nedarėte, tai peržiūrėkite ir išspręskite praėjusių metų užduotis. Labai tikėtina, kad klasėje teko daryti ne vieną buvusių metų egzaminą, galbūt dalyvauti ir bandomajame, tačiau galbūt NEC svetainėje dar rasite užduočių, kurias matote pirmą kartą. Kodėl verta spręsti praėjusių metų uždavinius? Nes vyrauja panašūs uždaviniai. Išsiaiškinkite kaip reikia spręsti kiekvieną eilutę ir šias žinias labai tikėtina, kad pritaikysite egzamino metu.

Egzamino metu gausite formulių lapą. Išmokite, kaip ją panaudoti. Vien tai, kad turėsite lapą – nieko negelbėja, jūs turite mokėti tas formules taikyti ir suprasti. Išsinagrinėkite formules jau dabar: kokio tipo uždaviniuose jos naudojamos? Dar vienas patarimas – įpraskite gerai ir greitai naudotis skaičiuotuvu (be tekstinės atminties) – šios žinios pravers ne tik šiame egzamine. Skaičiuotuvu reikės naudotis ir matematikos egzamine, todėl pasipraktikuokite, išsinagrinėkite jį, kad nebūtų, jog pasiskolintas ar naujai įsigytas pirkinys jums pakiš koją.

Skamba kvailai, bet nusiteikimas lemia daug ką. Maksimalus galimas balas – 100, todėl jokiu būdu nepalikite tuščios vietos po uždavinių sąlygomis. Net jei esate 100% tikri, kad išspręsti nepavyks, skirkite užduočiai bent šiek tiek laiko: užrašykite formulę (net jei abejojate jos tinkamumu), nubraižykite brėžinį, užrašykite sutrumpintą sąlygą – ką žinote ir ką reikia rasti. Tikėtina, kad tai padarę, pamatysite galimą sprendimo būdą, o jeigu ir ne – galbūt pasirinkote tinkamą formulę (kartais vien už tai tikrintojai skiria 1 tašką!).

Tie, kurie dar turi noro, tai kviečiame pabandyti išspręsti praėjusių metų užduotis. Taip pat čia rasite preliminarius atsakymus, todėl bus itin lengva pasitikrinti, ar teisingu keliu nuėjote. Linkime sėkmės ir šimtukų!