Visą 2025 m. brandos egzaminų tvarkaraštį rasite čia: https://www.kurstoti.lt/s/15290/2025-metu-brandos-egzaminu-tvarkarastis-atnaujintas 

Nebelieka mokyklinių egzaminų 

2024–2025 m. m. nebelieka mokyklinių egzaminų, visi brandos egzaminai – valstybiniai. Taigi, mokiniai turės tik vieną galimybę įgytas žinias bei gebėjimus pademonstruoti per egzaminą, tačiau dvejų metų mokymosi turinys bus suskaidomas į mažesnes dalis. 

III–IV gimnazijos klasėse lietuvių kalbos ir literatūros bei matematikos mokomasi pagal bendrojo arba išplėstinio kurso programą, tad atitinkamai organizuojami du atskiri – bendrojo ar išplėstinio kurso – valstybiniai brandos egzaminai. 

Egzaminai - dviejų dalių

Visų privalomų ir privalomai pasirenkamų dalykų valstybiniai brandos egzaminai skaidomi į dvi dalis.

2023-2024 mokslo metais III gimnazijos klasėje laikyti tarpiniai patikrinimai prilyginami laikytai valstybinio brandos egzamino pirmai daliai, o gautas tarpinio patikrinimo rezultatas laikomas atitinkamo dalyko valstybinio brandos egzamino pirmos dalies rezultatu.

Visų dalykų (išskyrus lietuvių kalbos ir literatūros bei matematikos) egzaminų antroje dalyje bus galima surinkti iki 60 taškų, kurie pridedami prie jau turimo pirmosios dalies rezultato.

Kriterijai, taikomi siekiantiems gauti brandos atestatą

2025 m., norint baigti mokyklą ir gauti brandos atestatą, reikia:

  1. turėti teigiamus metinius visų mokomųjų dalykų vertinimus;
  2. išlaikyti bent 2 valstybinius brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros (A arba B kurso) bei dar vieno pasirinkto dalyko egzaminą. Stojantieji į aukštąsias mokyklas turi būti išlaikę mažiausiai 3 egzaminus. 

Stojantiesiems į menų studijų krypčių programas bus aktualūs lietuvių k. ir literatūros bei laisvai pasirinkto valstybinio brandos egzamino rezultatai: matematikos egzamino jiems laikyti nebūtina. Tačiau yra kitas „kabliukas“: dažniausiai besirenkantiems menų studijas būtina laikyti stojamuosius egzaminus. Kiekvienoje aukštojoje mokykloje bei studijų programoje šių egzaminų datos skiriasi, tad būtinai jomis pasidomėkite.

3 nauji egzaminai ir brandos darbas

Mokiniai dar 2024 m. rudenį galėjo rinktis vieną iš 3 naujų valstybinių brandos egzaminų: filosofijos, ekonomikos ir verslumo bei inžinerinių technologijų. 

Pageidaujantieji gali rengti brandos darbą. Jis nėra laikomas valstybiniu egzaminu, tačiau už jį galima gauti papildomų balų stojant į aukštąją mokyklą. 

Vienodi kriterijai stojantiems į valstybės finansuojamas ir nefinansuojamas studijų vietas 

Svarbu atkreipti dėmesį, kad 2025 m. suvienodinami reikalavimai stojant tiek į valstybės finansuojamas, tiek ir į nefinansuojamas studijų vietas

Minimali valstybinių brandos egzaminų išlaikymo riba 2025 metais - kur kas aukštesnė

Vienas dažniausiai užduodamų klausimų - kiek taškų reikės surinkti, kad egzaminas būtų išlaikytas? Brandos egzaminas bus išlaikytas surinkus 35 iš 100 galimų taškų (anksčiau taikyta egzamino išlaikymo riba – 16 taškų iš 100 galimų). Taigi, taikoma aukštesnė išlaikymo kartelė. 

Taškai į balus bus konvertuojami tokiu principu: prie taškų bus pridedami 5 vienetai. Taip bus gaunamas atitinkamas balų kiekis. Pavyzdžiui, jeigu abiturientas surinks 35 taškus, atitinkamai gaus 40 balų, jei 55 taškus – 60 balų, ir t. t. 

40 proc. įvertinimo (atitinkamai iki 40 taškų) surenkami dar prieš pagrindinę egzaminų sesiją III gimnazijos klasėje, o pagrindinės sesijos metu galima gauti iki 60 taškų. Tiesa, išimtys taikomos lietuvių kalbos ir literatūros bei matematikos egzaminams: 12 klasėje lietuvių kalbos ir literatūros egzamino įvertinimas lems 70 proc. galutinio rezultato, matematikos - net 80. 

Brandos atestate įrašomi tiek tarpinio patikrinimo rezultatai, tiek bendras valstybinio brandos egzamino rezultatas.

VBE rezultatai – ir priklausomai nuo to, į kokią aukštąją mokyklą stosite

2025 m. ar vėliau ketinantiems stoti į Lietuvos aukštąsias mokyklas reikia atitikti šiuos reikalavimus:

  • būti išlaikius 3 valstybinius brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos (netaikoma stojantiesiems į menų studijas) ir stojančiojo laisvai pasirinktą;
  • 3 valstybinių brandos egzaminų įvertinimų aritmetinis vidurkis turi būti ne mažesnis nei pagrindinis mokymosi pasiekimų lygis, jei stojama į universitetines studijas, ir ne mažesnis nei patenkinamas, jei stojama į kolegines studijas;
  • reikia pasiekti mažiausią stojamąjį konkursinį balą, nustatytą pačių aukštųjų mokyklų.

VBE balų reikalavimai stojantiesiems į universitetus nuo 2025 m. 

Jei ketinate stoti į Lietuvos universitetus, tuomet VBE įvertinimų aritmetinis vidurkis turi prilygti pagrindiniam mokymosi pasiekimų lygiui, t. y. būti ne žemesnis nei 50 balų. Paprasčiau tariant, jei abituriento egzaminų įvertinimai 50–85 balai, laikoma, kad jo mokymosi pasiekimų lygis yra pagrindinis. 

VBE balų reikalavimai stojantiesiems į kolegijas nuo 2025 m. 

Jei ketinate stoti į kolegiją, tuomet VBE įvertinimų aritmetinis vidurkis turi prilygti patenkinamam mokymosi pasiekimų lygiui, t. y. būti ne žemesnis nei 41 balas.

Nacionalinės švietimo agentūros parengtas atmintines rasite šiame puslapyje: https://www.nsa.smm.lt/egzaminai-ir-pasiekimu-patikrinimai/brandos-egzaminai/atmintines-pagal-egzaminus/

O jei dar nesate apsisprendę, ką arba kur norėtumėte studijuoti, žurnalai „Kuo Būti“ ir „Kur stoti“ padės apsispręsti: susidėlioti mintis, pagalvoti apie variantus, kurių dar nesvarstėte, palyginti, įvertinti galimybes ir nusistatyti prioritetus. Patogiausias būdas juos įsigyti – paspaudus ant šios nuorodos: https://www.kurstoti.lt/?eshop

___________________________________________________________________________________________Informaciją parengė Rūta Anusevičienė