Šių studijų programų preliminarias sutartis pasirašė 35 įmonės, iš kurių 18 yra viešojo sektoriaus, 17 – privataus sektoriaus.

Kam ir kodėl naudingas tikslinis finansavimas?

Lietuvoje ypač išpopuliarėjus socialinių mokslų ir biomedicinos mokslų srities studijoms, kai kurios ne tokios paklausios, bet valstybei labai reikalingos aukštųjų mokyklų studijų programos sulaukdavo per mažai norinčiųjų  studijuoti. Skirdama tikslinį finansavimą valstybė paremia stojančiuosius, pasirinkusius valstybei būtinas specialybes, bei įpareigoja juos gerai mokytis. Sandėris įforminamas trišale sutartimi tarp studento, atsirinkto į tiksliniu būdu finansuojamą vietą, darbdavio, įsipareigojančio įdarbinti studentą po studijų mažiausiai trejiems metams, ir aukštosios mokyklos, garantuojančios suteikti tinkamą išsilavinimą. Taigi studentas, gavęs tiksliniu būdu finansuojamą vietą, gali studijuoti nemokamai visą studijų laikotarpį, įgyti praktinės patirties pasirinktoje įmonėje, o baigęs studijas turės garantuotą darbo vietą pagal įgytą specialybę ne trumpiau kaip trejus metus.

Ką galima nuveikti jau dabar?

Tikslinio finansavimo mechanizmas pradeda veikti paskelbus tikslines vietas, o finišuoja liepos pabaigoje – rugpjūčio pradžioje. Tačiau abiturientai jau dabar gali kreiptis į Šiaulių universiteto Studijų tarnybą (tel. (8 41) 595 755, el. p. studijuok@su.lt) arba į Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO) atstovybę, įsikūrusią Šiaulių universiteto bibliotekoje (konsultacijos teikiamos kasdien telefonu (8 41) 595 755 ir el. paštu priemimas@su.lt, o kiekvieną ketvirtadienį nuo 15.30 val. iki 17 val. atvykus adresu: Vytauto g. 84, 409 aud.), patarimo ir gauti informaciją apie tiksliniu būdu finansuojamas studijas.

Susidomėjusius tiksliniu finansavimu kviečiame apsilankyti adresu www.su.lt → Stojantiesiems → Tikslinis finansavimas ir užpildyti išankstinę kandidatų į tiksliniu būdu valstybės finansuojamas studijų vietas anketą. Nors kreipimosi laikas dar negarantuoja tikslinės vietos, tačiau galima išnaudoti kitas galimybes: išreikšti savo valią, daugiau sužinoti apie tikslinį finansavimą, darbdavius ir įmones, kuriose siūlomos darbo vietos, be to, gauti konkretų pasiūlymą studijuoti nemokamai ir nesukti galvos dėl darbo vietos baigus studijas.

Ką reikia žinoti pretenduojant į tikslinę vietą?

Šiemet taikoma naujovė: iš stojančiųjų nebebus reikalaujama turėti ne mažesnį kaip 12 konkursinį balą. Aktuali būsimiems studentams ir kita naujiena: į tiksliniu būdu finansuojamą vietą gali pretenduoti ir studijų krepšelio negaunantieji. Paprastai pretendentus į tikslines studijų vietas atsirenka pati aukštoji mokykla, o sprendimas priimamas bendru sutarimu su darbdaviais. Darbdaviams svarbu, kad pretendentai į tikslines vietas būtų atvykę iš tų pačių ar gretimų rajonų, kuriuose įsteigtos jų įmonės, ir norėtų ten sugrįžti arba sutiktų vykti dirbti į kitą siūlomą regioną. Be to, jie pageidauja, kad stojantysis būtų iš anksto pasidomėjęs įmonės (jeigu nurodoma konkreti įmonė) veikla, įvertinęs savo tinkamumą konkrečiam darbui. Stojančiųjų taip pat laukia pokalbis su universiteto konkretaus fakulteto dekanu ar jį atstovaujančiu asmeniu ir darbdaviais.

Z. Ripinskio nuotr.

Daugelis klaidingai mano, kad jeigu nepretenduoji į studijų krepšelį, negali mokytis nemokamai. Netiesa, tikslinis studijų finansavimas suteikia tokią galimybę kiekvienam abiturientui ar anksčiau mokyklą baigusiam jaunuoliui. Svarbiausia būti apsisprendusiam, motyvuotam konkrečioms studijoms ir puikiai žinoti, ko sieki.