Prieš kelis dešimtmečius net nebūtume pagalvoję, kad kai kuriuos mūsų darbus galėtų perimti ir atlikti įvairūs robotai. Pasauliui darantis vis išmanesniam ir įsigalint naujosioms technologijoms, atsiveria vis daugiau naujų galimybių visuose visuomenės veiklos sektoriuose, ypač šiuolaikinėje pramonėje, gamyboje, versle. Jeigu pirmoji pramonės revoliucija atnešė neįtikėtinus pasikeitimus pramonėje įdiegus garo variklius, tai dabartinė – ketvirtoji – pramonės revoliucija jau naikina mūsų suvokimo ribas apie pramonėje taikomas inovatyvias technologijas ir robotizaciją.

Beveik nė viena pramonės šaka neapsieina be mechanikos inžinierių. Jie reikalingi tiek kuriant geresnius ir našesnius įrenginius, tiek tiriant bei vykdant pramoninę gamybą. Tai ypač plati sritis, kurios specialistai reikalingi gamybos pramonėje, aeronautikos ir automobilių pramonės šakose, gynybos sektoriuje. Atliepiant šį kontekstą, Šiaulių universitete yra įgyvendinama Mechanikos inžinerijos ir robotikos bakalauro studijų programa, ne tik rengianti šiuolaikinei darbo rinkai labai reikalingus specialistus, tačiau ir tęsianti Šiauliuose jau ne vieną dešimtmetį plėtotą inžinerijos studijų tradiciją. Lietuvos regionuose tokių specialistų paklausa yra neįtikėtinai didelė, todėl beveik visi mechanikos inžinerijos ir robotikos studentai dar studijų metais nesunkiai randa darbą.

Mechanikos inžinerijoje taikomos fizikos, matematikos, chemijos mokslo žinios, kurios reikalingos darbą spartinančių ir lengvinančių įrenginių projektavimui bei gamybai. Pradedant smulkiomis detalėmis ir baigiant automatizuotais įrenginiais bei pramoniniais robotais masinės produkcijos gamybos pramonėse, mechanikos inžinerija užima svarbią vietą žmonių gyvenime.

Tarptautinės robotikos federacijos duomenimis, nuo 2010 m. pramoninių robotų paklausa stipriai išaugo dėl pastaraisiais metais pasaulinėje pramonėje deklaruojamo siekio kuo labiau automatizuoti gamybą bei inovatyvių technologijų diegimo pramoniniuose robotuose. Savo investicijas į pramoninių robotų diegimą gamyboje ženkliai padidino ir pasaulinė metalo pramonė, gaminanti metalus, metalo produkciją ir pramoninius įrenginius.

2017 m. neįtikėtinai smarkiai išaugo robotų naudojimas pasaulinėje gamybos pramonėje. Tarptautinės robotikos federacijos duomenimis, šiai pramonės šakai vidutiniškai teko 85 robotai 10 000 darbuotojų, tuo tarpu vien Europoje šis skaičius siekė net 106. Besitęsiantys gamybos modernizacijos ir optimizavimo procesai garantuoja didėsiančias investicijas į robotų naudojimą net ir didelį gamybos automatizavimo lygį turinčiose šalyse.

Nenuostabu, kad šios profesijos atstovams paprastai siūlomas patrauklus atlyginimas. Tiesioginių užsienio investicijų plėtros agentūros „Investuok Lietuvoje“ kartu su Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centru (MOSTA) bei Lietuvos inžinerinės pramonės asociacija LINPRA atliktame tyrime teigiama, kad inžinerinės pramonės specialistai vidutiniškai uždirba beveik 50 proc. daugiau už šalies vidurkį.

Tyrime teigiama, kad inžinerinės pramonės specialistų paklausa artimiausiu metu turėtų pastebimai išaugti dėl pastaraisiais metais šalyje įsisteigusių pažangių gamyba užsiimančių užsienio įmonių. Jose per artimiausius 4–5 metus prognozuojama sukurti apie 3,3 tūkst. naujų darbo vietų įvairaus pobūdžio inžinieriams bei su inžinerija susijusių profesijų atstovams. Būtent inžinieriams ir kitiems aukštąsias technologijas išmanantiems specialistams ketvirtoji pramonės revoliucija atvers naujas galimybes.

Šiaulių universiteto Mechanikos inžinerijos ir robotikos studijų programa skirta rengti mechanikos inžinerijos darbuotojus, gebančius projektuoti techninius gaminius, parinkti gamybos technologijas ir priemones, valdyti robotizuotus technologinius procesus, kurti inžinerinius sprendimus, skirtus gamybos procesų valdymui ir robotizavimui. Studentai turi galimybę praktikuotis unikalioje pramoninių robotų laboratorijoje, kuri suprojektuota atsižvelgiant į konkrečius pramonės įmonių poreikius. Studijų metu galės išbandyti ir gamybai skirtą vertikalaus frezavimo centrą Haas Super Mini Mill su didele įrankių biblioteka ir specializuota CAD/CAM programine įranga ir daugelį kitų dalykų. Visa tai užtikrins dar geresnę studijų kokybę, o mokėdami dirbti su šia įranga galės greičiau įsilieti į darbo rinką.

Daugiau informacijos apie inžinerijos studijas Šiaulių universitete – www.su.lt

Informacija stojantiesiems - tel. (8 41) 595 755, el. p. studijuok@su.lt