Masažo specialybės studentas: Angliškam žurnale perskaičiau tokį naują terminą. Kas yra gyvensenos (lifestyle drugs) vaistai?

Dėstytoja: Tai klausimas, į kurį nelengva atsakyti. Dažniausiai gyvensenos vaistams priskiriamos medžiagos kurios sukelia malonumą, pvz., kanabinoidai, alkoholis, kokainas, taip pat medžiagos, kurios gerina fizinį ir protinį aktyvumą (sportininkų vartojami vaistai, vaistai padedantys sutelkti dėmesį) bei medžiagos ar vaistai, kurie skirti išvaizdai gerinti, pavyzdžiui, botulino toksinas. Taigi, gyvensenos vaistai yra vaistai kurie yra vartojami dėl kitų, ne medicininių, priežasčių. Iš esmės ir maisto papildus būtų galima priskirti prie gyvenimo būdo preparatų, nes dažnai jų „indikacijos“ yra komercinės ir jie vartojami dėl priežasčių, kurios nėra moksliškai pagrįstos.

Studentas: Tai dėl kokių priežasčių reikia vartoti vaistus?

Dėstytoja: Vaistus reikia vartoti tada, kai turime sveikatos problemą, kurios negalime išspręsti kitais nefarmakologiniais būdais, arba kai sveikatos sutrikimas yra pavojingas sveikatai ir gyvybei. Kitaip tariant, vaistai vartotini tik tada, kai turime indikaciją.

Studentas: Bet vaistai pavojingi, nes yra cheminiai, taip?

Dėstytoja: Vaistų yra įvairios kilmės, tiek natūralios, tiek cheminės. Bet kokiu atveju nei vienų nei kitų nereikėtų vartoti be reikalo. Tam ir mokomės apie vaistus, jų veikimą, indikacijas ir kontraindikacijas, kad žinotume, kada jų negalima vartoti, o kada būtina.

Studentas: O tai kuo čia susiję su mano specialybe?

Dėstytoja: Masažo specialistas turi žinoti, ne tik pagrindinius vaistų veikimo principus, bet ir kokių veiksmų ir judesių gali imtis ar nesiimti masažo metu. Pavyzdžiui, jei klientui neseniai buvo leisti vaistai, tos vietos masažuoti negalima. Arba, jei klientas vartoja tam tikrus vaistus nuo kraujo spaudimo, jis masažo metu gali jausti nuovargį, silpnumą ar svaigulį. Turite gebėti atpažinti tokias situacijas ir priimti tinkamus sprendimus.